Чим відрізняється виробництво крафтового пива від промислового?

Можна навести безліч прикладів, але головна відмінність – це використання найрізноманітніших інгредієнтів, крім традиційних солоду, хмелю та дріжджів. Крафтовий пивовар обмежується лише власною фантазією та здоровим глуздом, і то не завжди.

Головна броварка Hoppy Hog Family Brewery Альона Симоненко постійно експериментує зі смаками і часто випробовує нові складники, які додає у крафтове пиво. Героїнею сьогоднішньої розповіді Мами стала меляса, або чорна патока.

Що таке меляса?

Вікіпедія каже, що це побічний продукт виробництва цукру, густа брунатна рідина, що залишається після переробки цукрових буряків та цукрової тростини як відходи виробництва цукру. Якщо провести аналогію, то чорна патока – це те саме, що мазут при переробці нафти на бензин. При цьому вона дуже корисна, бо в ній міститься купа корисних мікроелементів, залізо, магній, калій, кальцій, вітаміни групи В.
Для крафтового пива я використовую тростинну патоку, бо меляса з буряків не має особливої смакової цінності, її додають у корми для свійських тварин та виготовляють наживку для риби.

Чому меляса?

Це дуже цікавий багатогранний компонент, який можна по-різному обіграти в пиві. Наприклад, вона чудово поєднується з карамельними солодами, тому її доречно додавати в стаути або браун елі. А ось в ІПА меляса буде однозначно зайва. Та і взагалі в світле пиво її краще не класти, бо вона доволі сильно затемнює пиво.
У мелясі майже немає цукрів, вона має солонуватий присмак – тому для отримання солодкого пива очевидно не підійде. Зате вона зробить пиво густим та щільним, адже саме завдяки тому, що в ній не лишилось цукрів, меляса майже не зброджується. До речі, в складі американського соусі барбекю ви, скоріше за все, знайдете тростинну патоку.

Чим пахне чорна патока?

Перш, ніж стати броваркою, я створювала нішеву парфюмерію, тому для мене ароматична складова крафтового пива дуже важлива. Меляса має димно-солонуватий аромат, чомусь він викликає у мене асоціації з вишневими сигарами. Я не знаю, за рахунок яких складових виникає такий ефект, але меляса гармонійно поєднується з чорносливом, вишнею, тютюном, копченою паприкою. Також с меляси женуть ром, тому в її ароматі присутні нотки рому.

Де Хмільний кабан використав мелясу?

Чорна тростинна патока з’явилась на нашому ринку відносно нещодавно. До неї ми використовували ще один проміжний продукт виробництва цукру – нерафінований цукор мусковадо, який кристалізується після першого уварювання соку цукрової тростини. Він входить до складу стауту Sweet Dreams та різдвяного пива Stollen Christmas.
Вперше я додала мелясу до драй стауту, який так і називався – Stout Molasses. Це був експеримент, я хотіла подивитися, як чорна патока поводиться у пиві, як смакує, чим пахне. Тепер я можу повноцінно використовувати мелясу в свої рецептах, бо вже маю практичний досвід. Я вже казала, що крафтове пивоваріння – це суцільні експерименти? Тож чекайте найближчим часом на кілька бомбічних новинок, де меляса грає одну з головних ролей.